Norsko 2011

Norsko2011NORSKO 23.6. – 9.7.2011 – 16 dní

… cíl NORDKAPP !!!

Cíl cesty je Nordkapp – z Prahy rychlý přejezd přes – Sassnitz – Trelleborg – Uppsala – Rovaniemi – Nordkapp. Teprve až za Nordkappem zpomalíme … Nordkapp – Knivskjelodden – Alta – Tromso – Lofoty – A – Bodo – E6 – Torgaten – Trondheim – Atlantská cesta – Trolí stezka – Orlí stezka – Dalsnibba – Alesund – Geirangerfjord – Jotunheimen – Oslo – Jelling – Praha.

Jak začala tato cesta ? Prostě jsem Petra vzala za slovo …

Skoro každý rok sem v čase dovolených pátrala po cestovkách co jezdí poznávací zájezdy na sever … a brblala že je sice fajn že vás protáhnou po městech, horách, fjordech a po skokanských můstcích (výlety na místa olympiád nějako nechápu), ale že je to skoro bez jídla, v narvaném autobusu a ještě většinou docela drahý … tak Petr plácnul, že ať si naplánuji vlastní trasu, že to můžeme dát sami autem … tak sem ho vzala za slovo :oF

Plánování zabralo tak 2-3 měsíce, odkud kam a co vidět, co na sebe, v čem spát, na čem vařit, jak se navigovat … trochu to rozepíšu.

Kam jet – co a jak kde vidět v Norsku sem tak nějak věděla už léta, ale dát tomu nějaký řád a prioritu si vyžádalo opětovné studování průvodců a dobrým zdrojem se ukázaly být další deníky cestovatelů tady na netu – viz. Užitečné odkazy. Celkem rychle jsem se rozhodla, že místo dosti doporučovaného Jihu, chci na Sever, jak jen nejseverněji to půjde, takže Nordkapp !

A teď vám rovnou řeknu : Kašlete na Jih, jeďte na Sever ! Mě se tam prostě líbilo, a když přežijete poměrně dost kýčovitý turistický Nordkapp, tak na ostatních místech je klid, krásně a skoro žádní lidi !

Spaní a vaření – půjčili jsme dvouplášťový stan pro 2-3 osoby Kilimanjaro, místo karimatek jsme zvolili nafukovací matraci. Vařili jsme na malém kufříkové stolním vařiči. Koukněte do Použitá technika, najdete tam foto.

I když nakonec jsme sebou vezli i ty karimatky a Petr je měl pouze na jednu věc …

karimatky

Co na sebe – hlavně turistické oblečení, odolné kalhoty, praktické bundy, teréní boty, přece „auto to uveze“. Nejvíc místa zabraly boty, ale vyplatilo se to, krom těch opravdu rezervních pohorek, jsem použila všechny, protože zmáčet boty se dalo opravdu rychle :oS

„Není špatné počasí, jenom špatné oblečení. (severské rčení)

Měli jsme spíše podmračené místy deštivé počasí, na výletech na Knivskjelodden a do NP Rago nás déšť naštěstí minul. Ale půda a vegetace byla mokrá, takže ani nemuselo pršet na to, aby jste byli mokří. V Norsku sem odpozorovala zvláštní přírodní úkaz „louže do kopce“, při pár cestách ke keši mimo cesty jsem šla do kopečka a neustále čvachtala v louži … Člověk by nějak čekal, že z toho kopečka ta voda steče dolů, ale ne, držela se všude ve stejné výšce :oF. Takže moje vysoké goratexove boty dostali opravdu zabrat, jen nevím, jestli pak už prostě propouštěli vodu nebo jsem je tak propotila …

Co k jídlu – tak jídlo to jsme teda jaksi neodhadli :oF Měli jsme ho strašně moc, ikeackou tašku instantů, nudlí, polívek a těstovin, ikeackou tašku sladkostí a křupek, armádní dávky, bednu konzerv, salámy, paštiky a uzený … mno snědli jsme tak čtvrtinu :oF Dokupovali jsme jen chleba.

Tak teď něco k to mu co najdete na dalších stránkách.

Informace a časy jsou brány z deníku nebo z fotek, díky keškám sem poprvé v životě takhle přesně na minuty zdokumentovala dovolenou …

Všechny fotky jsou rozklikávací, po kliknutí na obrázek se otevře nové okno s větší fotkou.

Google MAPA odkazuje na maps.google.com na trasu jak byla.

PS: poznámka né k obsahu, ale k formě, vím že píšu strašně, že je to „češtin“, snažím se to po sobě opravovat, ale … mějte toleranci, jde přece o obsah a né bazírování na písmenkách :oF